€ / EUR

Vyberte menu

$ / USD

£ / GBP

Kč / CZK

€ / EUR

  logo template4

Mate pražené

Záručná doba:: 24 mesiacov
Kód: vds 621
Dostupnosť: na sklade
Cena bez DPH: 4.16
4.99 ks

Mate pražené 100 g

Strihané pečené maté listy - Mate folium 
Ako spoznáte Argentínčanov a ich uruguajských susedov? Každý, kto už bol v Južnej Amerike, nemusí príliš premýšľať nad touto odpoveďou. Mate čaj je v skutočnosti všade v Južnej Amerike. Tam bol účinok pečených, sušených a rezaných listov mate kríka už dlho známy. Mal by stimulovať a zároveň chutiť. O tom druhom sa dá polemizovať, pretože horkastá chuť si vyžaduje viac a treba si na ňu zvyknúť. Prvý menovaný sa však považuje za nespochybniteľný. Kofeín a miernejší teobromín v listoch údajne stimulujú centrálny nervový systém (CNS), posilňujú a zrýchľujú tep, zlepšujú náladu, bdelosť a schopnosť sústrediť sa, ako aj duševný výkon. V skratke: vyčerpanie a fyzická a psychická únava klesajú, ale dobrá nálada zostáva. Maté by navyše malo pôsobiť odvodňujúco a tým podporovať krátkodobé chudnutie. Zároveň by sa mala rýchlejšie odbúravať uložená energia vo forme glykogénu, ktorý sa získava zo sacharidov a ukladá sa v pečeni a svalových bunkách. V prípade športovcov však môže mať tento efekt tendenciu dlhodobo znižovať výkonnosť.

Mate listy zložky
Metylxantín (purínové alkaloidy; vrátane kofeínu a teobromínu)
Fenolkarboxylové kyseliny (vrátane kyseliny chlorogénnej, kyseliny kávovej)
Flavonoidy
Saponíny

Čaj z listov Mate
Obarte 1 čajovú lyžičku maté listov so 150 ml horúcej vody. Nechajte čaj lúhovať 5 až 10 minút a potom listy preceďte. Čím kratšie sú listy obarené, tým silnejší je účinok a aromatickejšia chuť. V ľudovom liečiteľstve sa mate listy používajú zvonka ako obklad, tiež na vredy a zápaly.

Dávkovanie mate listov
Denne vypite až 2 šálky maté čaju.

Riziká a vedľajšie účinky
Riziká, vedľajšie účinky a interakcie nie sú známe pri použití plánovaných dávok. Ak sa však konzumujú iné nápoje obsahujúce kofeín, môže to viesť k poruchám spánku, nervozite a kyslému grganiu.

Pozri.sk - vyhľadávačPricemania.sk – Porovnanie cien