logo template4

Opál

Opál je najfarebnejší z drahokamov. Jeho nádherná hra farieb je neprekonateľná a pekné príklady môžu byť dokonca cennejšie ako diamant. Hra farieb pozostáva z dúhových farebných zábleskov, ktoré sa menia s uhlom, pod ktorým sa kameň pozerá. Tento jav sa často nazýva opalescencia. Farebná hra môže pozostávať z veľkých, jednotlivých zábleskov farieb (známych ako schillerov), alebo môže ísť o drobné, husté záblesky. Intenzita a rozloženie farebných zábleskov je určujúcim faktorom hodnoty opálu.
Opály zobrazujúce hru farieb sú známe ako drahé opály a opály, ktorým chýba hra farieb, sú známe ako obyčajné opály. Drahokamy môžu byť rezané z drahých aj bežných foriem, ale drahý opál je primárnou drahokamovou formou tohto kameňa. Existuje mnoho druhov drahých aj obyčajných opálov. Najžiadanejšou a najkrajšou formou opálu je Black Opal, čo je opál s tmavomodrým, tmavozeleným alebo čiernym pozadím s výraznou hrou farieb. Ďalším dôležitým je White Opal, čo je opál so svetlou farbou tela (biela, žltá, krémová atď.) so silnou hrou farieb. Opálové dublety, často používané v šperkoch, sú tenké plátky drahého opálu nalepené na základnom materiáli. Takéto drahokamy sú podstatne lacnejšie ako pevné opály, no poskytujú rovnakú hru farieb. Opálové dublety sú niekedy potiahnuté tenkou vrstvou alebo kupolou číreho kremeňa, aby boli odolnejšie voči poškriabaniu (pretože opál je relatívne mäkký drahokam). Tie sa niekedy nazývajú opálové triplety.

Drahé opály sú brúsené a leštené do kabošónov a používajú sa vo všetkých formách šperkov, najmä ako prívesky a ozdoby prsteňov. Ohnivé opály sú fazetované do niekoľkých drahokamových brusov pre šperky. Boulder Opal je tiež populárna forma, ktorá sa používa ako šperky, najmä ako kabošony. Opál, najmä Opál obyčajný, sa dá vyrezávať aj do malých ornamentálnych figúrok.

Filter
Cena