€ / EUR

Vyberte menu

$ / USD

£ / GBP

Kč / CZK

€ / EUR

  logo template4

Majoránka 100 / 1000 g

vyberte veľkosť:
100 g 1.490
1000 g 9.900
Záručná doba:: 24 mesiacov
Kód: vg wt 1562
Dostupnosť: na sklade
Cena bez DPH: 1.24
1.49 ks

Majoránka 100 / 1000 g

Majorán, blízky príbuzný oregana, má jemnejšiu a menej korenistú chuť, vďaka čomu je ideálny na zvýraznenie jemnejších chutí. Je tiež základnou zložkou klasických zmesí korenia, ako je bouquet garni a Provence.
Sladká, jemná a citrónová príchuť majoránu z neho robí záskok pre oregano. Majorán aj oregano v skutočnosti pochádzajú z rovnakej čeľade rastlín a majú podobnú chuť; len Majorán je z tých dvoch miernejší. Táto bylina pochádza zo Stredomoria a je základom talianskej, severoafrickej, blízkovýchodnej, nemeckej a francúzskej kuchyne.
 
Majorán je veľmi všestranný a zvýrazňuje chute mnohých jedál. Hodí sa celkom dobre k zelenine, mäsu, omáčkam, duseným pokrmom, polievkam, rybám, hubám, do šalátových dresingov... pochopíte. Pri použití receptu, ktorý vyžaduje majoránku, môžete jednoducho nahradiť bazalkou, tymiánom v rovnakých častiach; alebo ak používate oregano, určite to robte v menšom množstve, aby ste pokrm neprebili.
 
Majorán je obľúbený aj ako vôňa do rôznych produktov osobnej starostlivosti, ako sú pleťové krémy, telové vody, gély na holenie a mydlá. Majorán je blízky príbuzný oregana, má však o niečo sladšiu, jemnejšiu chuť, celkovo menej agresívnu ako jeho štipľavý bratranec. Je základom stredomorskej kuchyne a bežne sa používa ako súčasť zmesí „zmiešaných bylín“, kde je prvkom, ktorý prináša rovnováhu medzi silnejšie chute. Hodí sa najmä k zelenine, kuraciemu mäsu a mäkkýšom a má tiež veľkú afinitu k paradajkám. Jeho kvetinové a aromatické vlastnosti ho predurčujú na použitie v šalátových dresingoch.
 
Dopĺňa jedlá z jahňaciny, ako aj hovädzieho a teľacieho mäsa. Začnite s 1/2 čajovej lyžičky na 4 porcie. Majorán sa dobre kombinuje s petržlenovou vňaťou, kôprom, bazalkou alebo tymianom. Vyskúšajte ho do polievok alebo dusených pokrmov.
Korenie zo sušenej majoránky sa používa do omáčok, plniek a často aj do šalátových dresingov. Používa sa aj pri výrobe syra, kde sa sušené listy používajú na obaľovanie.
Majorán je skvelý v kombinácii s hubami portabella, baklažánom alebo zeleninou. Medzi ďalšie skvelé aplikácie patria šalátové dresingy z octu a olivového oleja s ančovičkami alebo paradajková omáčka.
Pozri.sk - vyhľadávačPricemania.sk – Porovnanie cien