logo template4

Tyrkys

Tyrkys je staroveký drahokam a bol vysoko uznávaný v mnohých svetových civilizáciách. Medzi starovekými ríšami je najznámejší medzi perzskými a indiánskymi civilizáciami, kde bol najobľúbenejším okrasným drahokamom. Tyrkys dnes zostáva obľúbeným drahokamom a je jedným z najdôležitejších nepriehľadných drahých kameňov. Je vysoko uznávaný vďaka svojej jedinečnej tyrkysovo-modrej farbe a je jediným drahokamom, ktorý má podľa neho pomenovanú exkluzívnu farbu. Slovo tyrkysová pochádza zo 17. storočia, kedy obchodné cesty priniesli tyrkys z Perzie cez Blízky východ do Európy. Obchodníci prechádzali cez Turecko, vo francúzštine známe ako „Turquie“, a miestni obyvatelia pomenovali materiál „Turquies“ („turecký“) vzhľadom na to, že pochádza z Turecka.

Tyrkys môže mať rôzne odtiene modrej alebo zelenej a je bežne žilkovaný alebo škvrnitý hnedými alebo čiernymi oxidmi alebo pieskovcovým základom. Niektorí preferujú toto farebné žilkovanie, iní zase jednofarebný kameň. Najlepšia farba v tyrkysu je pevný, hlboký tyrkysovo-modrý odtieň. Zelenkasté farby sú menej žiaduce a zvyčajne sa nepoužívajú ako drahé kamene. 

Pórovitá povaha tyrkysu uľahčuje jeho ovplyvnenie olejmi a čistiacimi prostriedkami. Z tohto dôvodu by sa tyrkysové drahokamy nemali umývať ničím iným ako vodou. Tyrkys je tiež pomerne mäkký drahokam a je potrebné venovať zvýšenú pozornosť, aby sa nepoškriabal.
Tyrkys patrí medzi najobľúbenejšie korálkové drahokamy a vo veľkej miere sa používajú aj tyrkysové náramky a náhrdelníky. Drsné tyrkysové drahokamy môžu byť tiež zapletené do prsteňov a náhrdelníkov. Tyrkys je často brúsený a leštený do kabošonov a môže byť použitý ako veľké prívesné kamene a prstene. Z tyrkysu sa občas vyrezávajú zdobené rezbárske práce, používajú sa aj kameje a skarabeovia. Tyrkys zostáva mimoriadne dôležitým drahokamom medzi domorodými Američanmi a je zďaleka najobľúbenejším drahokamom v tejto kultúre. Používa sa vo všetkých formách kmeňových šperkov, často spájaných so striebrom.

Filter
Cena