logo template4

Štetka lesná koreň BIO 100 g

Záručná doba:: uvedená na obale
Kód: vds 596
Dostupnosť: na sklade
14.08 bez DPH
16.90 ks
Sledovať produkt Pridať do obľúbených Zdielať

Štetka lesná koreň BIO 100 g

Dipsacus silverstris radix konc. z kontrolovaného ekologického pestovania!

Rez organického koreňa štetky (Dipsacus silvestris)
Štetka je pôvodná rastlina. Bohužiaľ, na mnohých miestach už nenájdená a takmer vyhynutá. Štetka, hoci vyzerá ako bodliak, patrí do vlastnej čeľade rastlín, do čeľade srdcovitých (Dipsacaceae). Existujú rôzne poddruhy, ktoré sa od Dipsacus sativus, Dipsacus fullonum, Dipsacus sylvestris líšia iba nepatrne. Obdobie kvitnutia trvá od júla do septembra, z guľovitej, špičatej kvetnej hlavy vyrastajú fialové / ružové kvety. Cibuľa je trváca trvalka, ktorá vyvíja hlboké, drevnaté korene, ktoré sa ťažko zbierajú a spracovávajú. Štetky rastú iba v oblastiach ležiacich ladom a na okraji cesty, kde nie je neustále kosenie.
Špeciálne zložky koreňa
Koreň vďačí za svoj účinok množstvu fytochemikálií. Patria sem glykozid scabiozid, horké a triesloviny, saponíny, polyfenoly a iridoidy. Najlepším spôsobom, ako rozpustiť vlastné látky rastliny, je použitie koreňa na výrobu alkoholového extraktu.

Hoci je dnes liečebné užívanie štetky menej časté, jedná sa o bylinu so silnými antireumatickými účinkami. Bylinkár Stanislav Dvořák odporúča protireumatickú zmes zo 100 g ovsenej slamy, 50 g vňate štetky a brezového listu, 30 g koreňa ihlice a 20 g tymiánovej vňati. Odvar sa pije trikrát denne po jedle. Ďalej má štetka silné močopudné pôsobenie, skôr sa užívala pri liečbe tak ťažkých ochorení tráviacej sústavy ako sú napríklad žalúdočné a dvanástnikové vredy. Užívala sa aj pri liečbe tuberkulózy, nájdeme aj recepty na podpornú liečbu pri niektorých formách nádorových ochorení - najmä v tráviacom trakte.

Odporúčania pre použitie 
Pri naturopatii sa podľa Dietera Storla používa koreň, z ktorého sa vyrába tinktúra. Tinktúry vyrobené z liečivých bylín sú pohodlným spôsobom, ako využiť silu liečivých rastlín. Tinktura je alkoholový extrakt.
Alkoholické tinktúry sú vhodné iba pre dospelých a iba vtedy, ak nemajú problémy s alkoholom alebo nemajú ochorenie pečene. Tinktúra zo štetky sa dá ľahko vyrobiť: Nasekaný koreň dajte do pohára a dolejte etanolom alebo vodkou, až kým nebudú bylinky zakryté. Zatvorte pohár a pri izbovej teplote odstavte na 2-4 týždne. Potom môžete filtrovať pomocou kávového filtra a hotovú tinktúru naplniť do tmavej fľaše. Najlepšie s odkvapkávacou vložkou. Tinktura je teraz pripravená na použitie.

Bylinkový čaj 
Na čaj si vezmite čajovú lyžičku koreňa, zalejte ho horúcou vodou a po 10 minútach preceďte. Mali by ste vypiť 2 šálky denne. Čaj je možné osladiť podľa želania stéviou, xylitolom, agávovým sirupom alebo cukrom z kokosových kvetov. V čaji by ste nemali používať mlieko.
Ak nemáte radi horúci čaj, môžete studený čaj urobiť aj s koreňom štetky. Za týmto účelom nechajte 1-2 čajové lyžičky koreňov namočené v studenej vode asi 24 hodín. Potom preceďte a vypite.