logo template4

Gáfor prírodný 50 / 250 / 500 / 1000 g

vyberte veľkosť:
50 g 8.490
250 g 30.900
500 gna objednávku 54.900
1000 gna objednávku 99.000
Výrobca: naturwaren
Záručná doba:: uvedená na obale
Kód: vds 593
Dostupnosť: na sklade
7.08 bez DPH
8.49 ks
Sledovať produkt Pridať do obľúbených Zdielať

Gáfor prírodný

Vôňa gáfru je veľmi svieža, silná, oslobodzujúca a povzbudzujúca. Gáfor má veľmi silné čistiace a oslobodzujúce účinky na svoje okolie a netoleruje negatívne vibrácie.
Tradične sa používa na čistenie miestností. Ale tiež čistí vaše vnútorné priestory a podporuje duševnú čistotu a koncentráciu. Ideálne pre rituály.

Gáfor sa získava parnou destiláciou z dreva vždyzeleného gafru (Cinnamomum camphora). Gáfor patrí do čeľade vavrínovité a pochádza z východnej Ázie. Gáfor je dôležitým bylinným prostriedkom nielen v Ázii, ale aj pri západnej naturopatii a výrobe kozmetiky. V čistej forme je gáfor bezfarebná alebo biela pevná látka. Na vydymenie by sa mal používať iba v prírodnej forme. Môže sa miešať s inými živicami alebo bylinkami, ale odporúčame ho použiť samostatne.

Prírodný gáfor je pevná kryštalická látka, ktorá sa musí pred použitím rozpustiť v malom množstve vysoko-percentného etanolu alebo v rastlinnom oleji za ľahkého zahriatia. Potom sa dá použiť ako iný éterický olej. Gáfor je dobre rozpustný aj v éterických olejoch, pokiaľ sa používa v zmesiach.

  • Zvonka zvyšuje prekrvenie.
  • Priaznivo vplýva na kĺbové ťažkosti.
  • Efektívne pomáha pri únave svalov.
  • Zmierňuje opuchy, vyvrtnutia a podliatiny.
  • Pôsobí povzbudzujúco a afrodiziakálne.
  • Rýchlo sa vstrebáva do pokožky.
  • Má jemne hrejivé vlastnosti.

Gáfor sa používa ako studený obklad na boľavé kĺby, vyvrtnutia, opuchy a podliatiny. Je vhodný ako súčasť krémov a mastí. Čoraz častejšie sa externe používa vo forme gafrového alkoholu, mastí alebo olejov na reumatické choroby a bolesti svalov a vo veterinárnej medicíne na podvrtnutie a vyvrtnutie. V homeopatii sa gáfor podáva na posilnenie tela, keď začne nádcha.

Gáfor má veľmi charakteristický, príjemne drevitý eukalyptový zápach a podobne ako mentol má mierne chladivý účinok. Vo vyšších koncentráciách môže gáfor pôsobiť na centrálny nervový systém, obličky a dýchacie centrum. Nachádza sa však iba v malom množstve v kozmetických a lekárskych prípravkoch. Gáfor sa tiež používa externe a interne v aromaterapii. V starostlivosti o pleť sa zriedená esencia gafru používa na mastnú a poškodenú pleť a má tiež vyrovnávajúci účinok v teple a chlade. Tiež sa hovorí, že má antipruritické vlastnosti a mierne zmierňuje bolesť. Zubár dezinfikuje zapálené koreňové kanáliky pomocou gáfru. Pri gafrových esenciách a destilátoch buďte opatrní: prílišná koncentrácia môže pokožku podráždiť a jej užívanie vo vyšších dávkach nie je (!) pre epileptikov, tehotné ženy a malé deti!

Štruktúra a vlastnosti
Gáfor (C10H16O, Mr = 152,2 g / mol) sa v liekoch vyskytuje buď ako racemický gáfor alebo ako D-gáfor. Prírodný D-gáfor je pôvodne vyrobený z éterického oleja gafrového stromu Cinnamomum camphora Sieb. ktorá pochádza z juhovýchodnej Ázie. Racemický gáfor sa vyrába synteticky. Gáfor je drobivá kryštalická hmota s horiacou, chladivou chuťou a typickým zápachom. Sublimuje a je veľmi prchavý aj pri izbovej teplote. Lipofilná aktívna zložka je ťažko rozpustná vo vode a glycerole, ale ľahko sa rozpúšťa v organických rozpúšťadlách, ako je 96% etanol a mastné oleje. Gáfor ľahko horí sadzovým plameňom.

Účinky
Gáfor sa považuje za hyperemický, lokálne anestetický, expektorantný, tlmiaci bolesť, zmierňujúci svrbenie, antiseptický a centrálne analeptický. Lekárske využitie je do značnej miery založené na tradícii a nie na kontrolovaných vedeckých štúdiách. Gáfor je vnímaný ako účinný už len kvôli svojim hrejivým vlastnostiam a svojej vôni.

Indikácie
Možné oblasti použitia zahŕňajú reumatické ťažkosti, bolesti svalov a kĺbov, napätie, bolesti hlavy, svrbenie, hemoroidy, kožné choroby a prechladnutie ako nádcha, kašeľ a zápal prínosových dutín.

Vlastnosti a použitie:
Má rubefacientný, antipruritický, antiseptický a mierne analgetický účinok. Je to tiež stimulant dýchania, karminatívum a sedatívum. Používa sa vo forme mastí, liehových roztokov a mastí, ako odpudzujúci prostriedok pri bolestiach kĺbov, svalov, neuralgii a iných podobných stavoch prostredníctvom trenia. Pri systémovom podávaní má dráždivé a karminatívne vlastnosti, používa sa ako mierne expektorans. Je tiež súčasťou prípravkov na nazálnu dekongesciu, hoci jeho účinnosť je pochybná, a v zmiešaných prípravkoch na kardiovaskulárne poruchy. 

Dávkovanie: Lokálne 0,05 – 10 %. Až 3 % sa používa ako lokálne analgetikum. Koncentrácie vyššie ako 11% nie sú bezpečné a sú zakázané.

Prevencia:
Nepoužívať u detí mladších ako 2 roky a opatrne u starších detí. U detí môže spôsobiť otravu. Neaplikujte na rany, sliznice, porušenú pokožku alebo do nosových dierok detí (môže spôsobiť kolaps dýchania).

Nekompatibility:
Manganistan draselný. 

Pripomienky:
Pri izbovej teplote je prchavý. Sublimuje teplom. Na zapracovanie do receptúry ho rozpustite v minimálnom množstve alkoholu alebo propylénglykolu.

Nepite. Neaplikujte na veľkú plochu. Vďaka svojej lipofilite je gáfor dobre absorbovaný cez pokožku.
Aplikujte iba na zdravú pokožku. Neaplikujte na poškodenú pokožku, rany, popáleniny alebo sliznice.
Nepoužívať u detí alebo používať len s opatrnosťou: Nepoužívať u detí mladších ako 3 roky, žiadne inhalácie u detí mladších ako 7 rokov.
Uchovávajte mimo dosahu detí. Opatrnosť je tiež potrebná pri ochoreniach dýchacích ciest, ako je bronchiálna astma a zápal pľúc, pretože gáfor môže spôsobiť kŕče v bronchiálnych svaloch. 

Gáfor pri vydymovaní

Gáfor vyvíja sviežu, mätovú, trochu štipľavú vôňu. Tipy na miešanie: Gáfor sa hodí k rozmarínu, levanduli, harmančeku, tymiánu, citrónovému balzamu, verbene, kadidlu, benzoínu, styraxu, mäte piepornej

Upozornenie: Gáfor je vysoko horľavý, a preto sa za normálnych okolností nevydymuje na uhlí. S gáforom môžete zaobchádzať ako s éterickým olejom a ohriať ho. Niekedy sa gáfor spaľuje aj priamo v malom množstve. Potom vznikne jasný, silne sadzujúci plameň. Gáfor dráždi oči a dýchaciu sústavu. Pretože sa gáfor odparuje pri izbovej teplote, uskladnite ho na chladnom a dobre zabalenom mieste.

Vydymovanie gafru:
• Neutralizuje negatívne vplyvy
• Podporuje duševné vedomie
• Podporuje koncentráciu
• Podporuje činnosť a povzbudzuje

Gáfor je biely so silným mierne štipľavým zápachom. Surový gáfor sa získava z kmeňového dreva kafrového stromu (Cinnamomum camphora) destiláciou s vodnou parou a potom sa rafinuje. Strom vysoký až 40 metrov pochádza z Japonska a východnej Ázie, v súčasnosti sa však pestuje v mnohých ďalších krajinách. Najmä vo Francúzsku sa gáfor používa ako magické kadidlo. V minulosti sa gáfor konzumoval aj na vyvolanie stavu opitosti.

Pri vydymovaní sa kadidlové tyčinky, vonné tyčinky alebo najlepšie voľné prírodné kadidlo vyrobené z aromatických častí rastlín (živice, kadidlo, drevo, kôra, listy, ihly, korene, kvety) pomaly spaľuje. Pre všetky typy platí toto: Urobte si čas a oddýchnite. Vyberte si miesto, kde sa budete cítiť pohodlne a kde budete nerušene. Vo vašom byte je vhodné zriadiť špeciálny „vydymovací“ kútik, kde môžete odísť a kde je pripravený všetok riad.

V obchode existujú rôzne kvality, syntetický gáfor je lacnejší o polovicu. Predávame prírodný gáfor (získaný z gafrových stromov destiláciou parou) vo farmaceutickej kvalite (Ph. Eur.).