€ / EUR

Vyberte menu

$ / USD

£ / GBP

Kč / CZK

€ / EUR

logo template4

 

Guajak drevo 100 / 500 g

vyberte veľkosť:
100 g 10.900
500 g 33.790
Záručná doba:: 24 mesiacov
Kód: vds 559
Dostupnosť: na sklade
9.08 bez DPH
10.90 ks
Sledovať produkt Pridať do obľúbených Zdielať

Guajak drevo

Guajakový drevený rez - starodávna medicína nového sveta
Guajakový strom a jeho drevo patria do Ameriky ako takmer žiadna iná rastlina. Predtým, ako Krištof Kolumbus spôsobil senzáciu objavom „Nového sveta“, pôvodní obyvatelia už používali guajakový strom, jeho ťažké drevo, ale aj liečivú silu rastliny. Napríklad guajakové drevo sa považovalo za afrodiziakum: tvrdosť dreva by sa mala doslova preniesť na penis. Esenciálne oleje a živica sa tiež používali na lekárske účely.

Napríklad v 16. storočí bola kôra guajakového stromu jediným liekom na obzvlášť strašnú chorobu. Mala byť schopná vyliečiť chtíčovú epidémiu syfilisu, ktorý si údajne okrem zlata, striebra priniesli dobyvatelia z Nového sveta. Po celé desaťročia sa preto gujak v Európe teší veľkej obľube ako liečivá rastlina. Iba jeden človek - zo všetkých ľudí, slávny liečiteľ Paracelsus - bol skeptický voči použitiu juhoamerickej rastliny. 

Gujak sa v dnešnej dobe v skutočnosti používa hlavne v homeopatii. Tam sa používa na podporu liečby reumatických chorôb, dny, chorôb dýchacích ciest a bolesti hrdla. Nachádza sa tiež v niektorých ústnych vodách. Okrem homeopatického použitia sa guajak používa aj ako detekčný prostriedok v takzvanom hememocultovom teste. Na stolicu sa vloží prúžok dreva a potom sa odošle do laboratória na vyhodnotenie. Zmena farby môže naznačovať neviditeľnú krv v stolici, čo môže zase naznačovať polypy hrubého čreva alebo rakovinu hrubého čreva. Preto je testovací prúžok v súčasnosti štandardnou metódou na detekciu črevných chorôb alebo na prevenciu rakoviny.

Guajakové prísady 
Živice
prchavý olej
Triterpénové saponíny
Aplikácia guajakového dreva
Vezmite 1,5 g guajakového dreva a priveďte ho do varu so 150 ml studenej vody. Po 15 minútach ho preceďte.

Dávkovanie guajakového dreva
Vezmite 3 šálky čerstvého čaju 3 krát denne.

Riziko guajakového dreva a vedľajšie účinky
Vedľajšími účinkami užívania guajakového dreva sú miestne podráždenie žalúdka, nevoľnosť a zníženie hladiny cukru v krvi v prípade predávkovania. Ak máte cukrovku, ste tehotná alebo dojčíte, nemali by ste si pochutnávať na guajakovom dreve. Deťom sa nemá podávať.