logo template4

Chaga / čaga

Sibírska chaga - nová stará superpotravina
Počuli ste už o hube chaga? Volajú ju huba nesmrteľnosti, nová superpotravina, silný imunostimulant, magický liek z prírody. Rastie na starých, často hnijúcich brezách, a preto sa jej hovorí aj stará brezová huba. Aj keď bola tvarovo i farebne nevzhľadná, v staroveku sa cenila ako prírodný zázrak. Na Sibíri a v Strednej Ázii ľudia pili čaj chaga od nepamäti v domnení, že pomáha telu aj pri tých najvážnejších chorobách, dokonca aj pri rakovine.

Laureát Nobelovej ceny Aleksandr Solženicyn vo svojom románe „Rakovina“ (1968) napísal, že na Sibíri, kde sa nachádzal jeho koncentračný tábor, roľníci netrpeli rakovinou napriek otrasnej chudobe. Nemohli si dovoliť drahé čaje a pili hubový čaj, ktorý zbierali zo skazených briez. Dnes sa v Európe predáva aj sušená sibírska chaga a čaj zo sibírskej chaga (širokú škálu výrobkov chaga nájdete v našom eshope), tak na čo chaga pomáha?

Asi pred polstoročím v Rusku, Fínsku, Japonsku, USA, Kórei a Číne začali vyrábať rôzne liečivé výrobky z chaga - bylinné sirupy, čaj, extrakty, tinktúry, nálevy, múky zo sušených húb, ako aj používať ich v liečivách .

Výskum Chaga preukázal, že okrem cenných stopových prvkov obsahuje aj betulín (látka, ktorú breza produkuje a huba ju „vstrebáva“) a beta-D-glukány (druh polysacharidu), ktoré posilňujú imunitný systém a stimulujú boj proti zápalu a nádorom. 

Štúdie tiež potvrdili zistenia starodávnych liečiteľov, že huba pôsobí ako antiseptikum na pokožku a vnútorne posilňuje srdce (s vysokým obsahom draslíka) a tráviaci systém (pri vredoch a zápaloch žalúdka). Reguluje krvný tlak, upokojuje nervový systém, pomáha pri hormonálnej rovnováhe. Môžeme pokračovať v zozname užitočných vlastností chaga.

A či už tomu veríme alebo nie, nebráni nám to vyskúšať chaga čaj. A poďakovať za nekonečnú štedrosť prírody.

Triediť podľa: Názvu | Ceny | Odporúčania

Pozri.sk - vyhľadávačPricemania.sk – Porovnanie cien